30 sierpnia 2014 r. finał wakacyjnych spotkań cyklu „Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów”

 

30 sierpnia 2014 r. finał wakacyjnych spotkań cyklu „Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów” poprowadzi Edyta Jungowska, która została wytypowana przez wielbicieli akcji w internetowym konkursie na wymarzonego gościa specjalnego

 W ostatnią sobotę wakacji, tradycyjnie o godzinie 17:00 wielbiciele baśni będą mieli okazję spotkać się na terenie zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego w Żelechowie. Będzie to już 9 i zarazem ostatnie wakacyjne spotkanie w ramach akcji „cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów”. Z przyjemnością informujemy, że zaproszenie do „Baśniowego Pałacu” przyjęła Edyta Jungowska, o której obecność prosili stali uczestniczy spotkań promujących głośnie czytanie dzieciom organizowanych w mazowieckim Pałacu Żelechów.  Gość specjalny przeczyta fragmenty „Pippi Pończoszanki” swojej ulubionej Astrid Lindgren. Na zakończenie spotkania aktorzy Teatru Kamienica wystawią teatrzyk dla dzieci pt. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” opracowany na podstawie  „Jasia i Małgosi”. Będzie to swego rodzaju zamykająca klamra, gdyż dwa miesiące temu „Baśniowy Pałac” otwierała Marta Kuligowska, czytając właśnie przygody „Jasia i Małgosi”.

Edyta Jungowska -  aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka warszawskiej PWST. Zadebiutowała w filmie pt. "Ucieczka z miejsc ukochanych" w 1987 r. Pierwszy sukces teatralny to rola Panny Maliczewskiej w spektaklu "Zapolska, Zapolska" w reż. Adama Hanuszkiewicza. Przygodę z telewizją rozpoczęła rolą Konstancji Weber w "Amadeuszu" Petera Shaffera w reż. Macieja Wojtyszki, w sumie Teatrze Telewizji zagrała blisko 30 ról. Współpracowała z Kabaretem Olgi Lipińskiej, występowała także w programie dla dzieci „Ala i As”. Przez wiele lat związana z "Teatrem Studio". Ma w dorobku kilkadziesiąt kreacji aktorskich, widzowie pamiętają ją dzięki roli prosiaczka w przedstawieniu "Kubuś P.". Szeroką popularność zdobyła dzięki roli siostry Bożenki w serialu „Na dobre i na złe”, jednak reżyserzy najwyżej cenią jej aktorski kunszt w rolach teatralnych. Na swoim koncie ma m.in.: Nagrodę im. Leona Schillera za rok 1996, Nagrodę Ewy Demarczyk oraz nagrodę im.
A. Waligórskiego w konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na XXI Przeglądzie Piosenki Ak
torskiej we Wrocławiu w 2000 roku, czy Nagrodę za rolę w słuchowisku Merylin Mongoł Nikołaja Kolady w reżyserii Henryka Rozena na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie w 2004 r. Od kilku lat bardzo angażuje się również w czytanie powieści dla dzieci. Nagrała imponującą kolekcję audiobooków, promuje w Polsce literaturę Astrid Lindgren, której stała się prawdziwą ambasadorką.

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów” promująca głośnie czytanie dzieciom jest prowadzona przez wszystkie sobotnie popołudnia lipca i sierpnia 2014 r. (spotkanie z gościem specjalnym ok. godz. 17.00). Atrakcje dla dzieci, w tym zabawy i konkursy związane z książką są planowane na terenie pałacowego parku, który wraz z budynkiem Pałacu został wpisany na listę zabytków. XVIII-wieczny Pałac Żelechów utrzymany w stylu klasycystycznym ma ciekawą historię, sam Brzechwa pisał: „wiadomo, że Żelechów słynie z dziadków do orzechów” („Orzech”). Obecnie kompleks pałacowo-parkowy
w mazowieckim Żelechowie (87 km od Warszawy i 87 km od Lublina) funkcjonuje jako obiekt
konferencyjno-wypoczynkowy posiadając 75 stylowych pokoi, własny browar, SPA & Wellness, stawy rybne i pałacowe lochy.

 Społeczna inicjatywa Pałacu Żelechów jest promowana wśród lokalnej społeczności, wpierają ją także lokalne władze, biblioteka, ośrodek kultury i miłośnicy rozwijania czytelnictwa wśród dzieci oraz media. Akcję wsparło wielu artystów m.in. Ewa Błaszczyk, Barbara Bursztynowicz, Paulina Holtz, Edyta Jungowska, Marta Kuligowska, Maciej Orłoś, Radosław Pazura, Joanna Trzepiecińska, czy Michał Zawadka. „Baśniowy Pałac” został objęty patronatem przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Burmistrz miasta Żelechowa, TVP Lublin, Tygodnik Siedlecki, Radio Podlasie oraz portale: podlasie24.pl; kuriergarwolinski.pl; miastodzieci.pl i Qlturka.pl. 

Współpraca